Ekoludki promują zdrowy styl życia

Przedszkole Miejskie nr 3 „Ekoludki" w Kostrzynie nad Odrą promuje zdrowy styl życia! W roku szkolnym 2014/2015 jednym z zadań realizowanym w naszym przedszkolu, w ramach planu rocznego jest promowanie zdrowego stylu życia i rozbudzanie postaw pro-zdrowotnych. Już od września dzieci aktywnie uczestniczą w działaniach promujących zdrowie. "Dzień Przedszkolaka" w miesiącu wrześniu odbył się pod hasłem "Sport, zabawy, gry i my". Ekoludki z wielkim zaangażowaniem brały udział w zabawach rekreacyjno- sportowych na placu zabaw. Ale przez cały rok promowaliśmy zdrowy styl życia wśród przedszkolaków.

W marcu 2015 roku przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z panią stomatolog Ewą Marciniak-Stępień doskonaląc umiejętności i utrwalając wiedzę na temat higieny jamy ustnej. Przez cały czas pobytu w przedszkolu dzieci poznają właściwości zdrowotne warzyw i owoców, przygotowują zdrowe przekąski. Bardzo chętnie współdziałają podczas zabaw i zajęć prowadzonych w ramach „zdrowych dni" organizowanych przez przedszkole.

W październiku odbył się w przedszkolu "Dzień marchewki", a w lutym "Dzień kiszonego ogórka i kapusty". Dzieci podczas pogadanek, wspólnych działań, degustacji różnych potraw, poznały nowe smaki, rozwinęły umiejętności kulinarne i przekonąły się do zjadania zdrowych owoców i warzyw. W miesiącu kwietniu odbył się "Dzień miodu", podczas którego dzieci próbowały różnych rodzajów miodu. W tym dniu wszystkie Ekoludki przyszły do przedszkola w "pszczółkowych przebraniach", uczestniczyły w spotkaniu z panem pszczelarzem. Piotrem Butylińskim. Przedszkolaki poznały zwyczaje pszczół, sposoby powstawania miodu, mogły zobaczyć strój pszczelarza i urządzenia potrzebne do pracy z pszczołami za co bardzo dziekujemy panu Piotrowi Butylińskiemu. Następnego dnia Ekoludki pojechały na wycieczkę do Skansenu- Pasieki Dydaktyczno- Hodowlanej w Kostrzynie nad Odrą, którą prowadzi pan Marian Grzywacz wraz z żoną. Dzięki ich uprzejmości dzieci utrwaliły swoje wiadomości nt. życia pszczół, poznały wiele ciekawostek i smakowały różnych gatunków miodu. Obserwowały pszczoły podczas pracy w szklanym ulu, zobaczyły bardzo stare i nowsze ule.

W maju przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych wykonały zdrowe produkty z masy solnej, które zostały umieszczone w piramidzie zdrowego żywienia i wystawione w holu przedszkola. W miesiącu czerwcu odbył się w naszym przedszkolu "Dzień truskawki". Dzieci oglądały truskawki, próbowały różnych potraw z wykorzystaniem truskawek, poznały właściwości zdrowotne truskawek oraz uczestniczyły w przedstawieniu "Witaminowe abecadło" przygotowane przez dzieci z grupy 5- latków. Do dbania o zdrowie zachęcani są również rodzice. W tym miesiącu zakończył się konkurs rodzinny na wierszyki i rymowanki na temat "Jedz zdrowo i kolorowo". 21 kwietnia zorganizowany został w naszym przedszkolu "Biały dzień". Dzięki uprzejmości pani Zofii Gawlik, laborantce z Przychodni Rodzinnej "Remedium" rodzice mogli skorzystać z przesiewowych badań w kierunku diagnostyki cukrzycy oraz dokonać pomiaru RR ciśnienia tętniczego.

Na tym nie koniec, w bieżącym roku szkolnym realizujemy innowację pedagogiczną "Pięciolatki preferują zdrowe żywienie". Jest to cykl zajęć edukacyjno - wychowawczych promujących zdrowy styl życia. Innowacja realizowana jest w grupie 5- latków przy współudziale rodziców. Pozwoli wyposażyć dzieci w wiedzę dotyczącą prawidłowego odżywiania się poprzez praktyczne formy działania oraz eksperymentowanie. Z okazji Dnia Matki pięciolatki przygotowały dla swoich mam quiz "Wiem co, jem" i wspólnie z mamusiami wykonały smaczne i zdrowe sałatki. Ponadto przedszkole nasze bierze udział w programie ogólnopolskim "Akademia Zdrowego Przedszkolaka". W ramach Akademii realizujemy program edukacyjny Przedszkolak Pełen Zdrowia. Cele i zadania tego programu koncentrują się na aspektach zdrowego żywienia, z naciskiem na motywy Eko oraz aktywności fizycznej. Realizacja zaplanowanych zadań sprzyja budowaniu trwałych i zdrowych nawyków.

Od września 2014 roku w naszym przedszkolu realizujemy również program edukacyjny "Mamo, Tato, wolę wodę!" Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Partnerami programu są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. Dzięki materiałom edukacyjnym opracowanym przez ekspertów. Nasi przedszkolacy odkrywają poprzez zabawę fascynujący świat wody. Podczas zajęć dzieci mają okazję poznać zasady zdrowego żywienia, poszerzyć swoją wiedzę na temat roli wody w przyrodzie oraz dowiedzieć się więcej o jej właściwościach, zastosowaniach i sposobach oszczędzania.

"Ekoludki" w dalszym ciągu będą wykonywać zadania promujące zdrowy styl życia.